Odkrycie metanu i dwutlenku węgla na planecie K2-18 b przez teleskop Jamesa Webba

Odkrycie metanu i dwutlenku węgla na planecie K2-18 b przez teleskop Jamesa Webba

Teleskop Jamesa Webba NASA, który jest najważniejszym obserwatorium naukowym w kosmosie, dostarcza fascynujących danych na temat odległych światów. Jednym z najnowszych odkryć jest wykrycie obecności metanu i dwutlenku węgla na planecie K2-18 b, która znajduje się w strefie zamieszkania. Oto, co odkryto.

K2-18 b – Tajemnicza Planeta

Planeta K2-18 b to fascynujący obiekt położony 120 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Lwa. Jest to tzw. sub-Neptun, czyli planeta o rozmiarze między Ziemią a Neptunem. Takiej planety nie ma w naszym Układzie Słonecznym. To sprawia, że te planety są jeszcze słabo zrozumiane, a atmosfera K2-18 b stała się przedmiotem gorących debat wśród astronomów.

Hycean Exoplanet – Potencjalne Środowisko Życia

Odkrycie metanu i dwutlenku węgla na K2-18 b sugeruje, że planeta ta może być tzw. Hycean exoplanet, czyli posiadająca wodny ocean pod wodorową atmosferą. To otwiera interesujące perspektywy, ponieważ niektórzy astronomowie wierzą, że takie planety są obiecującym środowiskiem do poszukiwania śladów życia na innych planetach.

Badanie Atmosfery K2-18 b

Badanie atmosfery K2-18 b jest trudne ze względu na jasność gwiazdy macierzystej, która przysłania wiele informacji. Jednak naukowcy wykorzystali przejście planety przez tarczę swojej gwiazdy (inaczej – tranzyt), aby analizować światło gwiazdy przechodzące przez atmosferę K2-18 b. To pozwoliło na wykrycie metanu i dwutlenku węgla.

Czy K2-18 b Może Wspierać Życie?

Mimo, że K2-18 b znajduje się w strefie zamieszkania i posiada metan oraz dwutlenek węgla, nie oznacza to automatycznie, że może podtrzymać życie. Duża masa i obecność wodnego oceanu sprawiają, że wnętrze planety jest pod wysokim ciśnieniem, a jej ocean może być zbyt gorący, by być zamieszkanym.

Rola Teleskopu Jamesa Webba

Odkrycie na K2-18 b było możliwe dzięki teleskopowi Jamesa Webba, który oferuje rozszerzony zakres długości fal i niespotykaną wcześniej czułość. Dzięki temu udało się dokładnie zbadać atmosferę tej odległej planety.

Podsumowanie

Odkrycie metanu i dwutlenku węgla na planecie K2-18 b to kolejny krok w poszukiwaniach życia na innych planetach. Chociaż nie mamy pewności, czy ta planeta jest zamieszkana, to stanowi to ważny krok w zrozumieniu różnorodnych środowisk, w których życie może istnieć poza Ziemią. Teleskop Jamesa Webba nadal będzie badać tajemnice kosmosu, pomagając nam lepiej zrozumieć naszą pozycję we wszechświecie.