AMD utrzymuje jedno gniazdo przy życiu od 2016 roku. Dłużej niż trwały trzy generacje platform Intela razem wzięte. AM4 to nie nostalgiczny relikt – to platforma, na której AMD nadal buduje nowe procesory i którą tysiące użytkowników wybiera świadomie, bo matematyka jest prosta: za cenę jednej płyty AM5 kupujesz płytę AM4 plus dobry procesor.
Ale czy to nadal dobry wybór w 2026 roku? Odpowiedź zależy od jednego pytania: co chcesz robić z tym komputerem i na ile lat planujesz platformę. Poniżej znajdziesz konkretne dane, żeby podjąć decyzję samodzielnie.
Czym jest gniazdo AM4 i dlaczego przetrwało tak długo
AM4 to gniazdo procesora firmy AMD z 1331 pinami, wprowadzone we wrześniu 2016 roku wraz z procesorami Ryzen pierwszej generacji. Zastąpiło trzy starsze platformy jednocześnie: AM3+, FM2+ i FS1b. Jako pierwsze gniazdo AMD obsługiwało pamięć DDR4 i oferowało jeden wspólny standard zarówno dla procesorów desktopowych, jak i APU ze zintegrowaną grafiką.
Długowieczność AM4 nie była przypadkowa. AMD świadomie przyjęło strategię długoterminowej kompatybilności wstecznej – odpowiedź na wieloletnie zarzuty, że firma zbyt często zmienia platformy i zmusza użytkowników do kupowania nowych płyt głównych. Efekt? Procesor Ryzen 9 5950X z 2020 roku działa na płycie głównej B350 z 2017 roku po aktualizacji BIOS. To się prawie nie zdarza w branży PC.
Które architektury obsługuje AM4
Gniazdo AM4 jest kompatybilne z procesorami opartymi na czterech generacjach architektury Zen. To szerszy zakres niż cokolwiek, co Intel oferował na jednej platformie w ciągu ostatniej dekady.
- Zen (2017) – procesory Ryzen 1000: pierwsza generacja, architektura 14 nm, do 8 rdzeni w segmencie konsumenckim.
- Zen+ (2018) – procesory Ryzen 2000: odświeżenie na 12 nm, lepsze zegary i nieco niższe opóźnienia pamięci.
- Zen 2 (2019) – procesory Ryzen 3000: przejście na 7 nm, wzrost IPC o około 15%, pierwsze wsparcie dla PCIe 4.0 na płytach X570.
- Zen 3 (2020) – procesory Ryzen 5000: najwydajniejsza generacja dla AM4, wzrost IPC o 19% względem Zen 2, do 16 rdzeni w Ryzen 9 5950X.
- Starsze APU serii A i Athlon X4: procesory z grafiką Radeon oparte na architekturach Bristol Ridge i Raven Ridge.
AM4 vs AM5: kiedy upgrade ma sens, a kiedy to przepalanie pieniędzy
AM5, następca AM4, trafiło do sprzedaży w październiku 2022 roku razem z procesorami Ryzen 7000. Przyniosło obsługę DDR5, PCIe 5.0 i nową architekturę Zen 4. Ale – i tu jest konkret – płyty główne AM5 w dniu premiery kosztowały od 700 zł w górę, a DDR5 był dwa razy droższy od DDR4. Całkowity koszt przejścia na AM5 od zera wynosił minimum 1500-2000 zł więcej niż równoważna konfiguracja AM4.
Ceny AM5 stopniowo spadają, ale dysproporcja nadal istnieje. Oto porównanie realistycznych konfiguracji na obu platformach w 2026 roku:
| Element | AM4 (Ryzen 5 5600X) | AM5 (Ryzen 5 7600) |
|---|---|---|
| Procesor | 430-480 zł | 680-750 zł |
| Płyta główna B-series | 280-380 zł | 500-650 zł |
| RAM 32 GB | DDR4: 180-220 zł | DDR5: 280-360 zł |
| Łączny koszt platformy | ok. 900-1080 zł | ok. 1460-1760 zł |
| Różnica wydajności (gaming 1080p) | – | ok. 8-12% na korzyść AM5 |
| Potencjał upgrade procesora | Ograniczony (Zen 3 to max) | Zen 5, Zen 6 w przyszłości |
Wniosek z tabeli jest prosty. Jeśli budujesz teraz i masz budżet do 3000-3500 zł na cały komputer, AM4 z Ryzen 5 5600X daje lepszy stosunek wydajności do ceny. Jeśli budujesz PC na 4-5 lat i masz budżet powyżej 4000 zł, AM5 ma większy sens – głównie dlatego, że AMD będzie rozwijać tę platformę przez kolejne generacje.
Nowe procesory dla AM4 – co AMD przygotowuje
AMD nie zamknęło jeszcze rozdziału AM4. Firma zapowiedziała procesory z serii Ryzen 5000XT – odświeżone warianty Zen 3 dla segmentu średniego, skierowane do użytkowników, którzy chcą zmodernizować starszą platformę bez kupowania całego zestawu od nowa. To ruch nieoczekiwany, bo branża PC rzadko kiedy inwestuje w platformy, które mają już następcę.
Dlaczego AMD to robi? Rynek nie zniknął. Według danych Steam Hardware Survey z 2024 roku, procesory AMD serii 5000 na AM4 nadal odpowiadały za ponad 12% aktywnych konfiguracji PC wśród graczy. To kilkadziesiąt milionów użytkowników globalnie – zbyt duży segment, żeby go zignorować.
Co to oznacza dla ciebie jako użytkownika AM4
Jeśli masz płytę główną B450 lub B550 i procesor Ryzen 3000 lub starszy, masz przed sobą realne pole do upgrade’u bez wymiany całej platformy. Ryzen 5 5600X lub 5700X na płycie B550 to konfiguracja, która w grach 1080p dorównuje wynikom sprzed trzech lat na AM5 za jedną trzecią ceny przejścia.
Ale tu jest haczyk. Nie każda starsza płyta obsługuje Zen 3 bez aktualizacji BIOS. I nie każdy producent aktualizacje udostępnił.
Problem z kompatybilnością BIOS: co poszło nie tak w 2020 roku
W 2020 roku AMD ogłosiło, że procesory Ryzen 5000 oparte na Zen 3 będą kompatybilne wyłącznie z nowszymi płytami X570 i B550. Starsze modele – B450, X470, B350 – oficjalnie nie otrzymają wsparcia. Użytkownicy, którzy kupili płyty „z myślą o przyszłości” kilkanaście miesięcy wcześniej, poczuli się zwyczajnie oszukani.
Pod presją społeczności AMD zmieniło decyzję. Producenci płyt – ASUS, MSI, Gigabyte, ASRock – udostępnili aktualizacje BIOS dla wybranych modeli B450 i X470. Ale tu jest detektywistyczna robota: nie każdy model dostał aktualizację, a te, które dostały, czasem wymagają procesora AM4 starszej generacji żeby w ogóle przeprowadzić aktualizację (jeśli płyta ma jeszcze stary BIOS). Przed zakupem używanej płyty AM4 sprawdź na stronie producenta, czy twój konkretny model obsługuje Ryzen 5000.
- Płyty X570 i B550: pełna obsługa Zen 3 bez dodatkowych kroków – te płyty projektowano z myślą o Ryzen 5000.
- Płyty B450 i X470: obsługa Zen 3 po aktualizacji BIOS, ale tylko wybrane modele – weryfikuj listę kompatybilności producenta przed zakupem.
- Płyty B350, X370, A320: oficjalnie bez obsługi Zen 3 – AMD nie wymagało od producentów aktualizacji dla tych modeli.
Czy AM4 ma przed sobą przyszłość – uczciwa ocena
AM4 jako aktywnie rozwijana platforma dobiegnie końca. AMD nie planuje wprowadzać na nią architektury Zen 4 ani Zen 5 – te generacje należą do AM5. Ale „koniec aktywnego rozwoju” to nie to samo co „platforma bezużyteczna”.
Ryzen 5 5600X z 2020 roku w 2026 roku nadal radzi sobie z grami AAA w 1080p bez bottlenecku – pod warunkiem że masz kartę graficzną do RTX 4070 Ti włącznie. Przy mocniejszych GPU ograniczenia zaczną być odczuwalne w bardziej wymagających tytułach, szczególnie tych opartych na silnikach wielowątkowych jak Unreal Engine 5.
AM5 ma jeden zasadniczy argument, którego AM4 nie pokona: wsparcie w przyszłości. AMD potwierdziło, że AM5 pozostanie aktywną platformą przynajmniej do 2027 roku. Zen 5, Zen 6, kolejne generacje – to wszystko trafi na AM5. AM4 takich obietnic już nie dostaje.
Najczęściej zadawane pytania
Czy warto kupować AM4 w 2026 roku?
Tak – jeśli masz ograniczony budżet lub modernizujesz istniejącą platformę AM4. Konfiguracja z Ryzen 5 5600X i płytą B550 kosztuje około 700-800 zł mniej niż równoważna konfiguracja AM5. Jeśli budujesz PC od zera z budżetem powyżej 4000 zł i planujesz go używać 5+ lat, rozważ AM5 ze względu na długoterminowe wsparcie.
Jakie procesory AM4 mają najlepszy stosunek ceny do wydajności?
W 2026 roku najlepsza opcja to Ryzen 5 5600X (6 rdzeni, 12 wątków, takt do 4,6 GHz) lub Ryzen 5 5700X (8 rdzeni, 16 wątków). Oba procesory oferują wydajność wystarczającą do gier 1080p z kartami do RTX 4070 i pracy w aplikacjach kreatywnych. Ryzen 9 5900X i 5950X to sensowny wybór jeśli potrzebujesz dużej liczby rdzeni do renderowania lub kompilacji.
Czy płyta B450 obsługuje procesory Ryzen 5000?
Wybrane modele płyt B450 obsługują Ryzen 5000 po aktualizacji BIOS – ale nie wszystkie. Każdy producent samodzielnie zdecydował, które modele objął aktualizacją. Przed zakupem sprawdź na stronie ASUS, MSI, Gigabyte lub ASRock listę kompatybilności dla swojego konkretnego modelu. Aktualizacja BIOS może wymagać tymczasowego procesora starszej generacji, jeśli płyta ma jeszcze stary firmware.
Jaka jest różnica między AM4 a AM5?
AM5 to nowsza platforma z 2022 roku obsługująca pamięć DDR5, PCIe 5.0 i procesory Ryzen 7000 (Zen 4) oraz nowsze. AM4 obsługuje DDR4, PCIe 4.0 (na X570/B550) i procesory do Ryzen 5000 (Zen 3). AM5 ma wyższy potencjał na przyszłość, AM4 jest tańszy w 2026 roku i ma szerszy wybór używanych komponentów w dobrych cenach.
Czy AM4 obsługuje PCIe 4.0?
Tak, ale tylko na wybranych płytach. Obsługa PCIe 4.0 wymaga płyty głównej z chipsetem X570 lub B550 oraz procesora Ryzen 3000 lub nowszego (Zen 2+). Starsze chipsety – X470, B450, X370 – obsługują wyłącznie PCIe 3.0. W praktyce PCIe 4.0 ma znaczenie głównie dla szybkich dysków NVMe Gen4 i kart graficznych najwyższej klasy, gdzie przepustowość PCIe 3.0 może być czynnikiem ograniczającym.
Do kiedy AMD będzie wspierać gniazdo AM4?
AMD nie ogłosiło oficjalnej daty zakończenia wsparcia dla AM4. Nowe procesory z rodziny Ryzen 5000XT potwierdzają, że platforma pozostaje aktywna przynajmniej do 2026 roku. Wsparcie bezpieczeństwa i aktualizacje sterowników będą dostępne znacznie dłużej – podobnie jak miało to miejsce ze starszymi platformami AM3+ i FM2+.
Czy warto przejść z AM4 na AM5?
Przejście z AM4 na AM5 opłaca się jeśli twój obecny procesor wyraźnie ogranicza wydajność w twoich zadaniach. Samo przejście z Ryzen 5000 na Ryzen 7000 przy takiej samej liczbie rdzeni da wzrost wydajności o 15-20%, ale kosztuje 1500-2000 zł za nową płytę, procesor i RAM DDR5. Wymiana samego procesora w obrębie AM4 (np. z Ryzen 3600 na Ryzen 5600X) to koszt 400-480 zł przy wzroście wydajności o 25-35%.
Jak wybrać między AM4 a AM5 – konkretna reguła decyzyjna
Zamiast ważyć specyfikacje, odpowiedz sobie na jedno pytanie: czy twój obecny lub planowany procesor będzie cię ograniczał za dwa lata? Jeśli grasz głównie w gry i używasz PC do typowych zadań biurowych – AM4 z Ryzen 5000 wystarczy do 2027-2028 roku bez żadnych problemów. Jeśli pracujesz z wideo 4K, rendererami lub kompilujesz duże projekty codziennie – AM5 da ci lepszy zwrot z inwestycji przez dłuższy czas.
I jeszcze jedno. Rynek używanych komponentów AM4 staje się coraz ciekawszy. Ryzen 7 5800X, który w 2021 roku kosztował 1800 zł, dziś zmienia właścicieli za 400-500 zł. Płyty B550 za 300 zł i 32 GB DDR4 za 200 zł to konfiguracja, którą trudno pobić w segmencie cenowym poniżej 1000 zł za platformę.
Źródła i dalsze informacje
- AMD. „AM4 Processor Support.” amd.com – oficjalna lista kompatybilności procesorów AM4.
- Valve Corporation. „Steam Hardware & Software Survey.” store.steampowered.com – dane o konfiguracji sprzętowej graczy PC.
- AnandTech. „AMD Ryzen 5000 Series Review: Zen 3’s Big Leap.” anandtech.com – niezależna analiza wzrostu IPC w architekturze Zen 3.







