Planowanie przyszłości Siri: nowe modele AI w Apple

Apple wreszcie zaczyna mówić o swoich planach dotyczących sztucznej inteligencji. Z udostępnieniem nowych modeli AI dzisiaj, wygląda na to, że natychmiastowe ambicje firmy skupiają się na dziedzinie „uruchamiania AI lokalnie na urządzeniach Apple”.

Nowe modele AI od Apple

Badacze z Apple wydali OpenELM, serię czterech bardzo małych modeli językowych w bibliotece modeli Hugging Face, w środę. Firma Apple powiedziała na swojej stronie modelu Hugging Face, że OpenELM, co oznacza „Open-source Efficient Language Models”, działa bardzo wydajnie w zadaniach związanych z tekstem, takich jak pisanie e-maili. Modele są otwarte i gotowe do użycia przez deweloperów.

OpenELM jeszcze mniejszy niż większość lekkich modeli AI

Ma cztery rozmiary: 270 milionów parametrów; 450 milionów parametrów; 1,1 miliarda parametrów; i 3 miliardy parametrów. Parametry odnoszą się do tego, ile zmiennych model rozumie w podejmowaniu decyzji na podstawie zbiorów treningowych. Na przykład niedawno wydany model Phi-3 firmy Microsoft ma na wyposażeniu 3,8 miliarda parametrów, podczas gdy Gemma firmy Google oferuje wersję 2 miliardów parametrów. Małe modele są tańsze w eksploatacji i zoptymalizowane do pracy na urządzeniach takich jak telefony i laptopy.

Tim Cook zdradza o funkcjach generatywnej AI

CEO Apple, Tim Cook, zasugerował, że funkcje generatywnej AI pojawią się w urządzeniach firmy, mówiąc w lutym, że Apple poświęca „ogromną ilość czasu i wysiłku” w tej dziedzinie. Jednak Apple nie podzieliło się jeszcze szczegółami na temat tego, jak może wyglądać jego wykorzystanie AI.

Firma wydała wcześniej inne modele AI, choć nie wydała żadnego komercyjnego modelu AI foundation jak jej konkurenci.

W grudniu Apple uruchomiło MLX, framework uczenia maszynowego, który idealnie ułatwia pracę modeli AI na Apple Silicon. Wydała również model edycji zdjęć o nazwie MGIE, który pozwala ludziom naprawić zdjęcia za pomocą wskazówek. Kolejny model, Ferret-UI, mógłby być używany do nawigacji w smartfonach. Apple jest również rzekomo pracuje nad narzędziem do uzupełniania kodu podobnym do Copilot GitHuba.

Jednak nawet pomimo wszystkich wydań modeli od Apple, firma rzekomo skontaktowała się z Google i OpenAI, aby zintegrować ich modele z produktami Apple.